Másnap reggel …

Immár 4 év telt el azóta, hogy utoljára írtam ide … hogy mi minden történt azóta? Szerintem felsorolni sem lehetséges. Volt sok jó és néhány rossz dolog, de az biztos, hogy olyan, mintha 100 év telt volna el.

Az elmúlt 4 évben megszünt a Duodecad, azaz a Docler Holding kiköltözött Luxemburgba, ahová én nem mentem. Dolgoztam újra játék fejlesztőként, majd ismét a Docler Holdingnál, ma már a Docler Holding S. á R. L. Magyarországi Fióktelepénél, amit leírni is hosszú.

Elkezdtem komolyan sportolni, majd meghíztam. Abba maradt az Airsoft, habár újfent nagyon hiányzik.

Mindez lehet érdekes és fontos is, de ami igazán számít, megszületett a fiam! Ádám, igazi kis rosszcsont, aki folyton vigyorog. Azt hiszem a legfontosabb dolgot sikerült elérni az életemben.

Természetesen az anyukájával össze is házasodtunk és mind a mai napig boldogok vagyunk. Mostmár hármasban, sokkal boldogabban.

Hatalmas tervek előtt állunk, hisz a világ nagyot változott, az idei bónuszunk a tavalyi teljes fizetésem, ami óriási lehetőségeket ad, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy az ingatlan árak elszaladtak. Meglátjuk mi lesz.

Nézzük csak, mi van még … rengeteg minden … de talán a legfontosabba(ka)t már említettem. Ha minden jól megy, és lesz energiám, akkor még fogok írni, habár dolgozom egy könyvön is … igaz, nagyon lassan, nagyon keservesen, de az is le foglal.

Ultrabalaton 2017

Szeretnék újra sportolni, hátha sikerül idén is körbe tekernem a Balatont, ahogy az történt 2016 -ban, majdnem sikerült 2017 -ben és erőssen hopponáltunk 2018 -ban. Idén neki futunk újra, és ha minden jól jön össze, akkor most egy kicsit nagyobb létszámban futunk neki.

Talán a “legrosszabb”, hogy elkezdtem videókat gyártani és vadul fényképezni. Drónom viszont nincs. Volt, de miután elütöttem vele a feleségem, eladtuk és megfogadtam, jó ideig nem veszek másikat.
https://www.twilek.hu/youtube

Azt hiszem ennyi … legalábbis mára… reméljük a következő nap hamarabb eljön.

Egy évvel később …

Eltelt egy év azóta, hogy utoljára írtam erre a Blogra (több mint egy év) … azóta olyan rengeteg sok minden történt, hogy felsorolni hosszú lenne, emlékezni se nagyon emlékszem mindenre … de talán a főbb lépések még megmaradtak … persze kérdés, ki az akit ez érdekel (főképp ilyen vidám bevezető után), na de ez mégiscsak az én oldalam, aki ide téved vagy bot, vagy érdekli mi van velem 🙂

Mikor utoljára jelentkeztem, éppen a Twisted Tribe vége volt, a céget úgymond megszüntették. Azóta a Nadirim is leállt és bezárták végleg. Hát … változás nincs, jelenleg a Duodecadnál vagyok (ugyancsak a Docler cégcsoport tagja) és éppen véget ér … a cég külföldre költözik, én pedig nem akarok menni, így megint munkát keresek / kerestem, ami nem is olyan egyszerű dolog …

Mivel sajnos teszt írásból valódi analfabéta vagyok, havi 150.000 nettóért meg nem akartam elmenni dolgozni, így sajnos jóval nehezebb volt találni valamit, mint gondoltam, persze volt némi zűr itt a Duodecadnál is … na de lépjünk tovább …

Sajnos azt látom, hogy kis hazánkban ma már legfontosabb az, hogy valaki nagyon olcsón dolgozzon. Az mindegy, hogy milyen minőségben, sőt! Jobb ha gyengében, mert akkor a főnökről sem derül ki, hogy csak egy kutyaütő … de hát így szép ez a dolog.

BalatonNa de mi  történt a két idő között? Huh … talán a legfontosabb, hogy megházasodom! hamarosan, de hát hogy a paparazzik elkerüljenek a dátumot nem áll módomban közölni 😉 immár több éve élünk a menyasszonyommal boldogan, úgyhogy eljött az ideje meglépni ezt a lépést … a hétvégén esküvő kiállítás … már alig várom! 😀

Emellett az Airsoft az, ami teljesen kitölti a szabadidőmet. Van hogy fent, van hogy lent, de azért megy, haladunk, egyre komolyodik a dolog, remélem még jó ideig így is marad …

Na és persze elkezdtem sportolni … idézőjelbe kellene tenni 🙂 Szóval futottam, meg fekvőtámaszoztam és hasonlók, hogy legyen kondim, majd jött a karácsony és minden elszállt 🙂 csak én nem 🙂

Voltunk persze nyaralni is, kétszer is. Egyszer a Balatonon a többiekkel, majd utána az én kedvesemmel azon a helyen, amit a legjobban szeretek: Krk, Njivice. Nagyon jó két hét volt, remélem idén sikerül megismételni.Krk

Macska fronton is van változás, azaz lett +1 … egy kandúr, így most 4 macska van otthon, 2 lány és 2 fiú … aranyosak … csak hát még kérdés Berni velem vagy Csúcsival (az új macska) fog-e “összebútorozni” 🙂 mivel nagyon anyás a cica, engem meg csak megtűr a házban.

Hát nagyon nagy vonalakban ennyi, biztos rengeteg dolgot kihagytam, de már elfelejtettem, épp nem jut eszembe, vagy jobb is nem beszélni róla.

Úgyhogy mára ennyi, remélem lesz mihamarabb valami mondandóm itt is 🙂

MMO-k és az Ő addonjaik

Már az idejét sem tudom mikor kezdtem el foglalkozni az MMORPG kel, de azóta rengeteget tanultam róluk. Mondhatom szerencsémre.
Jelenlegi írásomban nem a játékokról, hanem a hozzájuk tartozó addonokról szeretnék pár szót szólni. Eléggé sok MMO val volt már dolgom az elmúlt években, ezek közül természetesen mi lehetne az, ami a legtöbb időmet elvette és a mai napig is szép emlékeket társítok hozzá? (nem, nem a Hello Kitty Online) Természetesen a World Of Warcraft. Eme nagyszerű játék volt az első az életembe, Ő volt, aki behúzott az MMO-k, a Raidek, a BG-k világába, és Ő volt az, aki megismertette velem az Addonok-at is.

Azt hiszem mondhatom azt, hogy a WoW volt az alapozó, hisz legyen szó bármilyen MMO ról, az addon rendszer szinte teljesen ugyan az, mint a WoW -é. Ugyan az a scriptnyelv, ugyan azok a függvények, ugyan az a felépítés, így nem lenne csoda, ha az addonok minden ilyen stílusú játékban gomba mód szaporodnának, de ellenben az elvárással, a mai napig a WoW az, aki hatalmas addon adatbázissal rendelkezik, míg a többiek több ezerrel szorulnak mögé!

Egy nagyon hasznos oldal a Curse.com, ami az általam ismert legjobb, legigényesebb, legjobban használható és legnagyobb addon adatbázis, a WoW -nak 5.001, a 2. helyezett Warhammer Online nak pedig 199 addonja van!

A mostani addon fabrikálást egy régi WoW os addonommal fogom bemutatni, amit annak idején még drága barátom Taszi unszolására csináltam a Burning Crusade idején (de régen is volt … :))
Azóta sok víz folyt le a Dunán, de remélem még ma is működik.

Az addon neve: CritKing (WoW link: http://www.curse.com/addons/wow/crtkng, Rift link: http://www.curse.com/addons/rift/riftcritking)

Az alap működése az, hogy számolja a kritikus ütéseket és az egymás utáni győzelmeket egy harcban és annak megfelelő üzenetet ír ki, vagy épp játszik le egy hangot. Jelenleg Runes Of Magic -hez készül a legfrissebb verziója.

Scriptnyelv

Az addonok nyelve a LUA. Erről a nyelvről volt már szó itt a blogomon ( #1 #2 ), én kifejezetten szeretem, hisz nagyon könnyen használható, jól átlátható, és ha az ember sikeresen beintegrálja a C/C++ kódjába (vagy használ valami egyszerű interfacet), akkor már az összeköttetés és oda vissza hívás is egyszerű és kényelmes.

Talán ez az oka annak, hogy a Blizzard is (és utánna mások is) ezt a nyelvet választották.

 

FrameXML

http://www.wowwiki.com/FrameXML

Na ez nem scriptnyelv, viszont annál nagyobb találmány. A modern MMO-k GUI interface ét nem úgy készítik, hogy egy grafikus megrajzolja az egészet, majd egy texturaként bekerül a játékba és láss csodát. Szerencsénkre! A megoldás a FrameXML, ami nem más, mint egy XML fájl, amiben leírják a GU-t és a hozzá tartozó vezérlő függvényeket, amik LUA ban vannak megvalósítva. Ezáltal az addon fejlesztők is szabadon módosíthatják, alakíthatják a GUI-t, sokszor teljesen átszabva a felületet! Illetve ezzel a módszerrel könnyűszerrel hozhatunk létre új GUI elemeket, növelve ezzel a játék értékét és használhatóságát.

TOC fájl

http://www.wowwiki.com/TOC_format

A TOC fájl egy speciális fájl, ami az addonnal kapcsolatos információkat tárolja. Sok MMO ebben a fájlban kisebb eltérésekkel rendelkezik, de mindegyik ugyan arra használja. Ez a fájl mondja meg a nevet, verziót, betöltendő fájlokat, stb. (Ez a Runes Of Magicre pont nem igaz, mert csak a betöltendő fájlokat tárolja, ott nincs Addon Manager interface)

Megkötések

Általánosságban nehéz bármit is mondani, hogy milyen megkötései vannak az addonoknak, de az biztos, hogy sok minden ki van kötve belőlük, biztonsági okokból. Például egyik sem tud fájlt létrehozni, törölni, módosítani, stb. Nem képesek hálózati kapcsolatot nyitni, vagy alkalmazásokat elindítani. A Blizzrdnál az addonok nem is láttak ki a telepítés könyvtárából (World of Warcraft telepítési könyvtára).

Ezek ugye a LUA moduljainak menedzselése, azaz nem töltik be az OS, IO modulokat, ezáltal a fejlesztők nem férnek hozzá ezekhez a kényes függvényekhez.

Minden más megkötés már nagyon játék függő, attól függően, hogy az adott kiadó milyen megszorításokat ír elő a farmerek és botok ellen, illetve nagyban korlátozza az addonokat, hogy ki mennyi energiát és erőforrást áldoz a belső függvények kivezetésére (a legszerényebb az Allods Online volt, főleg, hogy a dokumentáció is orosz volt :))

Lecsó

Na de vágjunk is akkor bele, mert azt ígértem, hogy itt addonban fogunk taposni! Na azért nem 🙂

CRITKINGPREFIX = "CK"
CRITKINGVERSION = "0.1.0"

CritKing = {} -- critking class :)

CritKing.__index = CritKing

CritKingDisplay = "on" -- saved variable, per character
CritKingResetOnNormalHit = "on" -- reset crit statistic when hit normal

CritKing.VariablesLoaded = false

CritKing.PlayerName = ""  -- the player's character name

CritKing.MaxDamage = 0        -- The maximum damage
CritKing.MaxCritNum = 0       -- The maximum crit number
CritKing.Damage = 0           -- The actual damage
CritKing.CritNum = 0          -- The actual critical number
CritKing.KillNum = 0          -- The actual killing blow number
CritKing.MaxKillNum = 0       -- The maximum killing blow number

CritKing.CritMessages =
{
    "Head shot!"        -- 1
  , "Oh, Yeah!"         -- 2
  , "Unstoppable!"      -- 3
  , "Killing Spree!"    -- 4
  , "Dominating!"       -- 5
  , "Ultra Kill!"       -- 6
  , "Wicked Sick!"      -- 7
  , "God Like!"         -- 8
  , "God Like!"         -- 9
  , "Holy Shit!"        -- 10
  , "Holy Shit!"        -- 11
  , "Holy Shit!"        -- 12
  , "Holy Shit!"        -- 13
  , "Holy Shit!"        -- 14
  , "Monster Kill!"     -- 15
  , "Monster Kill!"     -- 16
  , "Monster Kill!"     -- 17
  , "Monster Kill!"     -- 18
  , "Monster Kill!"     -- 19
  , "Ludicrous Kill!"   -- 20
  , "Ludicrous Kill!"   -- 21
  , "Ownage!"           -- 22
}

CritKing.CritSounds = 
{
    "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\head_shot.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ohyeah.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\unstoppable.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\killer.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\dominating.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ultrakill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\wickedsick.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\godlike.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\godlike.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\holyshit.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\holyshit.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\holyshit.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\holyshit.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\monsterkill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\monsterkill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\monsterkill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\monsterkill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\monsterkill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ludicrouskill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ludicrouskill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ownage.ogg"
}

CritKing.KillingMessages =
{
    "First Blood!"          -- 1
  , "Double Kill!"          -- 2
  , "Tripple Kill!"         -- 3
  , "Multi Kill!"           -- 4
  , "Ultra Kill!"           -- 5
  , "Mega Kill!"            -- 6
  , "Monster Kill!"         -- 7
  , "Ludicrous Kill!"       -- 8
  , "Wicked Sick!"          -- 9
  , "Holy Shit!"            -- 10
  , "God Like!"             -- 11
  , "Ownage!"               -- 12
  , "Ownage!"               -- 13
  , "Ownage!"               -- 14
  , "Ownage!"               -- 14
  , "Ownage!"               -- 15
  , "I am INVICIBLE!"       -- 16
  , "I am INVICIBLE!"       -- 17
  , "I am INVICIBLE!"       -- 18
  , "I am INVICIBLE!"       -- 19
  , "YES! I'm a GOD!"       -- 20
}

CritKing.Killingsounds =
{
    "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\firstblood.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\doublekill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\tripplekill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\multikill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ultrakill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\megakill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\monsterkill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ludicrouskill.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\wickedsick.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\holyshit.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\godlike.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ownage.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ownage.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ownage.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\ownage.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\invicible.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\invicible.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\invicible.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\invicible.ogg"
  , "Interface\\Addons\\CritKing\\sounds\\god.ogg"
}

CritKing.MaxCrit = 23
CritKing.MaxKill = 21

-- Simple message function, to the default chat frame
function CritKing.SendMsg( msg )
    DEFAULT_CHAT_FRAME:AddMessage( CRITKINGPREFIX .. ": " .. msg, 1.0, 0.0, 0.0 )
end

-- Command handler
function CritKing.OnCommand( args )

    if ( ( args ~= nil      )
     and ( string.len( args ) > 0 ) )
    then
        if ( string.lower( args ) == "help" )
        then
            CritKing.SendMsg( "/ck display on  - enable error frame messages" )
            CritKing.SendMsg( "/ck display off - disable error frame messages" )
            CritKing.SendMsg( "/ck normal on - reset critical statistic when hit normal and end of fight" )
            CritKing.SendMsg( "/ck normal off - reset critical statistic just when end of fight" )
            CritKing.SendMsg( "/ck help - display this text" )
            CritKing.SendMsg( "/ck - display max damage, critical number, killing blow statistic" )
            return
        end

        if ( string.lower( args ) == "display on" )
        then
            CritKingDisplay = "on"
            CritKing.SendMsg( "set display on" )
            return
        end

        if ( string.lower( args ) == "display off" )
        then
            CritKingDisplay = "off"
            CritKing.SendMsg( "set display off" )
            return
        end

        if ( string.lower( args ) == "normal on" )
        then
            CritKingResetOnNormalHit = "on"
            CritKing.SendMsg( "reset critical statistic when hit normal" )
            return
        end

        if ( string.lower( args ) == "normal off" )
        then
            CritKingResetOnNormalHit = "off"
            CritKing.SendMsg( "no reset critical statistic when hit normal" )
            return
        end
    end     
    -- no parameters given, show the infos
    CritKing.SendMsg( " - Max damage: " .. CritKing.MaxDamage )
    CritKing.SendMsg( " - Max crit num: " .. CritKing.MaxCritNum )
    CritKing.SendMsg( " - Max kill num: " .. CritKing.MaxKillNum )
end

-- Fired when the player hit critical
function CritKing.OnCrit()
    local msg = CritKing.CritMessages[ CritKing.CritNum ]
    local sound = CritKing.CritSounds[ CritKing.CritNum ]
    
    if ( CritKingDisplay == "on" )
    then
        UIErrorsFrame:AddMessage( msg .. " (x" .. CritKing.CritNum .. ") Damage: " .. CritKing.Damage )
    end

    PlaySoundFile( sound )
end

-- Fired when the player kill an enemy
function CritKing.OnKill()
    local msg = CritKing.KillingMessages[ CritKing.KillNum ]
    local sound = CritKing.Killingsounds[ CritKing.KillNum ]
   
    if ( CritKingDisplay == "on" )
    then
        UIErrorsFrame:AddMessage( msg .. " (x" .. CritKing.KillNum .. ")" )
    end
    
    PlaySoundFile( sound )
end

-- Init function
function CritKing.OnLoad(self)
    self:RegisterEvent( "COMBAT_LOG_EVENT_UNFILTERED")
    self:RegisterEvent( "PLAYER_REGEN_DISABLED" )
    self:RegisterEvent( "PLAYER_REGEN_ENABLED" )
    self:RegisterEvent( "CHAT_MSG_COMBAT_HOSTILE_DEATH" )
    self:RegisterEvent( "VARIABLES_LOADED" )

    SlashCmdList[ "CRK_CMD" ] = CritKing.OnCommand
    SLASH_CRK_CMD1 = "/ck"
end

-- Reset critical statistric
function CritKing.ResetCrit()
	CritKing.CritNum = 0
end

-- Reset killing blow statistic
function CritKing.ResetKill()
	CritKing.KillNum = 0
end

-- Reset all statistic
function CritKing.ResetStat()
    CritKing.ResetCrit()
    CritKing.ResetKill()
end

-- Event handler
function CritKing.OnEvent( self, event, ... )
    if ( event == "VARIABLES_LOADED" ) -- loading saved variables, and player name
    then
        CritKing.VariablesLoaded = true
        CritKing.PlayerName = UnitName( "player" )
	CritKing.SendMsg( "variables loaded! " .. CRITKINGVERSION )
        return
    end

    if ( CritKing.VariablesLoaded == false ) -- no event handling, while saved variables not loaded ...
    then
    	return
    end
	
    if ( event == "COMBAT_LOG_EVENT_UNFILTERED" ) -- new event from combatlog
    then
	local timestamp, eType, sourceGUID, sourceName, sourceFlags, destGUID, destName, destFlags  = ...;
        if ( sourceName == nil )
        then
            sourceName = ""
        end

	if ( sourceName ~= CritKing.PlayerName ) -- if the sender not equal with the player, just return
        then
            return
        end
        
	local fromNum = 9;
	if ( eType == "SPELL_DAMAGE" )
	then
		fromNum = 12;
	end
		
	local amount, overkill, school, resisted, blocked, absorbed, critical, glancing, crushing = select(fromNum, ...)
        if ( critical == nil )
        then
            critical = false
        end
       
	if ( eType == "PARTY_KILL" )
        then
            CritKing.KillNum = CritKing.KillNum + 1
		    if ( CritKing.MaxKillNum < CritKing.KillNum )
            then
                CritKing.MaxKillNum = CritKing.KillNum
            end

            if ( CritKing.KillNum < CritKing.MaxKill )
            then
                CritKing.OnKill()
            end
    
            return
        end
    
        if( critical )
        then
            CritKing.CritNum = CritKing.CritNum + 1
            CritKing.Damage = amount

            if ( amount > CritKing.MaxDamage )
            then
                CritKing.MaxDamage = amount
            end
            
            if ( CritKing.CritNum > CritKing.MaxCritNum )
            then
                CritKing.MaxCritNum = CritKing.CritNum
            end
            
            if ( CritKing.CritNum < CritKing.MaxCrit )
            then
                CritKing.OnCrit()
            end
            else
            if ( CritKingResetOnNormalHit == "on" )
            then
                CritKing.ResetCrit()
            end
        end

        return
    end
    
    if ( ( event == "PLAYER_REGEN_ENABLED" )   -- player enter, or leave from combat
      or ( event == "PLAYER_REGEN_DISABLED" ) )
    then
	    CritKing.ResetStat()
    	return
    end
end

Mondhatnám, hogy ennyi dióhéjban 🙂
De azért nézzük meg közelebbről, ha már ilyen szépen sikerült ide tennem ezt a pár oldalnyi borzalmat.

A kód eleje nem más, csak adat feltöltés, ahol megadom a hangokat és szövegeket, ez eléggé egyszerű. Habár kitérnék arra a kicsit csúnyaságra, hogy kézzel adom meg a tömb elemeinek számát

CritKing.MaxCrit = 23
CritKing.MaxKill = 21

Az oka egyszerű, a table.getn nem akart működni 🙂

Az első függvény, ami fel fog hívódni az OnLoad( self )
Rift ben a CritKing:RegisterEvent( Event.Addon.Load.End, OnLoad ) ot kellett felhívni, ahol az OnLoad az addon nevét kapta meg, míg Runes Of Magic -ben a FrameXML ben kellett megadni, hogy mi az OnLoad függvény, ahol a self helyett this -t kapott.

Apró eltérések, de érdemes feljegyezni Őket, ha valaki portolható addont akar készíteni.

Az OnLoad ezután regisztrálja az eventeket es a Slash commandot (mindjárt kitérek a Slash commandokra). Ez WoWban és ROM ban szinte teljesen ugyan az, míg a Rift ben a
CritKing:RegisterSlash( “crtk”, EvntSlash ) felhívásával értük el ugyan azt. Ez is csak apró különbség.

Alapvetően a Rift annyiban tér el a WoW és ROM tól, hogy nála egy table ban vannak az események, és ehhez adjuk hozzá a mi függvényünket is, míg a másik kettőben az eventeket stringes nevükkel regisztráljuk be.

WoW events: http://www.wowwiki.com/Events_%28API%29
ROM events: http://www.theromwiki.com/List_of_Events
Rift events:   http://wiki.riftui.com/Event

A további részek már egyszerűek, csak kezelni kell a beérkező eseményeket. Természetesen a Rift, ROM és WoW teljesen más sorrendben, teljesen másképp közli a számunkra fontos dolgokat, erre is lehet írni egy kellemes interfacet és már el is van fedve.

Egyszer ha igény / energia lesz rá kitérünk erre is 🙂

Slash Command

Ígértem, hogy írok erről is, hogy micsoda. A Slash command, ahogy a neve is mutatja a / es parancsok felsorolása, amit az addonunk kezel. Ez mindenhol megegyezett, hogy így kezelik a chatben a parancsokat, a regisztrációjuk, ahogy már említettem más és más. A lényeg viszont szintén ugyan az, 1 függvény, ami kap 1 bemenő paramétert, ami a string, a parancsunk után. Ezt kell értelmezni és lehet különféle műveleteket végezni.

Addon dokumentációk:

WoW: http://www.wowwiki.com/World_of_Warcraft_API
ROM:

Addon Tutorial: http://www.theromwiki.com/Addon_Tutorial
Eventek: http://www.theromwiki.com/List_of_Events
Függvények: http://www.theromwiki.com/List_of_Functions

Rift: http://wiki.riftui.com/Main_Page

Addon gyűjtemény: http://www.curse.com

Most ennyi lett volna, de ugye megint csak lehet zavarni a kommentekkel, annak, akit érdekel a téma 🙂

XML-RPC

 

Következő bejegyzésemben egy számomra érdekesnek tartott témáról szeretnék némi felvilágosítást adni. Ez nem Airsoft lesz, hanem programozás, amit lehet sokan nem szeretnek, ettől függetlenül remélem érdekes és tanulságos lesz azoknak, akik ezzel foglalkoznak.

A mai téma az XML-RPC lesz, ami 2 rövidítés, méghozzá az Extensible Markup Language és a Remote Procedure Call. Hogy mik is ezek, hát az jó kérdés, megpróbálok külön külön választ adni és egyben, hogy mi is azaz XML-RPC szerver és hogyan is kellene csinálni egyet. Mindezt C# ban, mert az könnyű és nyugos, ráadásul kész van egy nap alatt.

 

Kezdjük az XML el

Az XML-t alapvetően arra találták ki, hogy egy olyan fájlt hozzanak létre, amivel bármikor bármit le tudnak írni. Képes bármilyen adathalmaz reprezentálására, úgy, hogy a programoknak nem szükséges ismerniük a pontos felépítést, mindössze az XML szabályoknak kell megfelelnie.

Rengeteg felhasználási helye van az XML nek és valószínűleg már mindenki találkozott vele valamilyen programnál, amit használt, ha máshol nem akkor a windowsban, ami maga is rengeteg XML fájlt használ adatok és beállítások tárolására.

Egy egyszerű XML fájl:

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>
<XmlTest>
   <XmlValue name="nameofvalue" value="valueofvalue">
       <![CDATA[Special text]]>
   </XmlValue>
</XmlTest>

Az XML nagy előnye, hogy a saját szabályai alapján valóban bármilyen adat struktúrát le lehet benne írni, ezáltal egy teljesen általános adat tároló eszközt kapunk, amihez ma már rengeteg XML olvasó beszerezhető, illetve nem tart kifejezetten sokáig egy sajátot írni, főleg, ha a szabályok nagy részétől eltekintünk, ami legtöbbször könnyedén elengedhető egy saját project esetén.

 

Az RPC

Hát az RPC ről sokat nem is lehet mondani, hisz ez egy … talán fogalom. A lényege, hogy egy számítógépen valami módon kiadunk egy utasítást, ami végrehajtódik egy távoli számítógépen. Természetesen mielőtt bárki összeesküvés elméleteket gyártana, itt nem arról van szó, hogy fogom a Windows Notepadet és valami speciálsi billentyű kombinációval egyből lehet valaki más gépét irányítani.

Az RPC utasításokat a szerveren regisztrálják, a hozzá szükséges kliensen pedig csak ezeket lehet felhívni. Persze hiba mindig lehet a gépezetben, de feltételezzük, hogy nincs 🙂

 

XML-RPC?

Na és akkor hogy is jön ki a kettőből az XML-RPC? Egyszerűen. Itt a kettő a kommunikáció mikéntjét és a felhasználást jelöli, azaz XML ben utasítjuk a szervert a távoli eljárások felhívására. Az XML ről ugye már megbeszéltük, hogy bármilyen adat struktúrát le tud írni, így egy tetszőleges utasítást és annak paramétereit is le tudjuk írni, illetve az eljárás visszatérési értékét.

Ehhez persze az XML-RPC nek kell egy szabvány, ami megmondja, hogy az XML nek milyen formátumúnak kell lennie, hogy azt minden kliens és minden szerver valóban megértse. Ez a szabvány természetesen csak útmutatás, nem kötelező etz használni, csak akkor már nem beszélhetünk szabványos XML-RPC szerverről. Hogy ez miért fontos, mindenki döntse el magában.

Megjegyzem, hogy a WordPress is képes XML-RPC kommunikációra, ami lehetővé teszi saját WordPress szerkesztők írását (mint a Windows Live Writer), ami könnyedén tud kommunikálni a WordPress oldallal és feltölteni a legújabb bejegyzéseket, média fájlokat, stb.

Hogy mire is jó az XML-RPC valójában? A válasz egyszerű. EZ egy általános kommunikációs forma, 2 számítógép között, ahol nem számít a számítógépek felépítése és a rajtuk futó operációs rendszer típusa. A kliens egyszerűen a megadott formátumban közli a másik számítógéppel, hogy milyen függvényeket szeretne felhívni, az pedig képes válaszolni, hogy ezen függvényeknek mi volt a kimenete.

Természetesen van hátránya a rendszernek, nem is kevés. Először is az XML ugye nagyon nem tömör formátum, így a hálózati kommunikáció a sokszorosára dagad. Az XML további hátránya a feldolgozási sebessége. Jóval lassabb egy XML fájlt feldolgozni, mint egy saját bináris típust.

Egy másik hátrány maga a kommunikáció. Szabványos, HTTP kommunikáció, ami megkönnyíti az esetleges visszaéléseket, próbálkozásokat, illetve nehezíti a szerver fejlesztők munkáját ezek kivédése.

Specifikáció: http://xmlrpc.scripting.com/

Egy kérés példa:

POST /RPC2 HTTP/1.0
User-Agent: Frontier/5.1.2 (WinNT)
Host: betty.userland.com
Content-Type: text/xml
Content-length: 181

<?xml version="1.0"?>
<methodCall>
  <methodName>examples.getStateName</methodName>
  <params>
    <param>
      <value><i4>41</i4></value>
    </param>
  </params>
</methodCall>

A szerver

Na de csapjunk most már bele a lecsóba kicsit. Írjunk XML-RPC szervert!
Ehhez én a C# ot választottam. Tudom, hogy nem a legoptimálisabb, nem a leggyorsabb (habár nem is olyan borzalmasan lassú, mint a Java), viszont rengeteg minden meg van már benne írva, amivel nem kell foglalkozni, csak használni, ezáltal egy több szálas, TCP / SSL kommunikációval működő szerver elkészítése nem több 1 könnyed napi munkánál. Azon esetekben ahol az XML-RPC jó megoldás és nem több tízezer felhasználót kell kiszolgálni másodpercenként, bőven elég lehet egy ilyen megoldás.

Amellett a C# most nagyon divatos 🙂

No, de kezdjük is el. Az első dolog, amire nem árt figyelni, hogy lehetőleg olyan kódot írjunk, amit a Mono is képes lefordítani, így C# ban is elmondhatjuk, hogy multi platform kódot írtunk, ráadásul jobb esetben még akár Unity3D ben is felhasználhatjuk, hisz az is Mono val fordít.

Hogy ki hol kezdi, az egyedi, én az XML felolvasóval kezdtem.

XML reader

A beépített System.XML túl rengeteg letölthető minimális XML olvasó található, vagy akár írhatunk mi is egyet saját kezűleg. Ez utóbbit inkább csak akkor javaslom, ha sok időnk van és szeretnénk ezzel szórakozni, máskülönben egyszerűbb leszedni egy működő minimál kódot. Részemről egyszerűen letöltöttem ezt: SmallXMLParser. Apró módosításokkal teljesen személyre szabható és optimalizálható.

Felmerülhet a kérdés, hogy mi értelme ennek. A válasz viszont annyira nem egyszerű. Ha kizárólag Windows ra fejlesztünk, akkor nem sok értelme van, hisz ott a System.XML, amit nyugodt szívvel használhatunk, hisz ott a Windowsban mindig. Ám mi van akkor, ha több rendszerre szeretnénk eljutni, vagy ha Unity3D vel akarjuk kombinálni. Ezen esetekben nem biztos, hogy van System.XML.dll ünk, vagy egyszerűen csak nem akarjuk letölteni az egész DLL-t. Ugyancsak a SmallXMLParser mellett szól, hogy jóval kevesebb dologgal foglalkozik mint a minden szabályt figyelembe vevő XML olvasók, ezáltal jóval gyorsabb lehet a kód!

Persze ha tudjuk, hogy egészen pontosan milyen platformra fordítunk, felmerülhet a natív kód alkalmazása, azaz C/C++ ban írhatunk saját XML olvasót, de nagyon figyeljünk, hogy a Natív – Managed kód váltás is nagyon erőforrás igényes tud lenni!

Szerver

Nem tudom nem-e túlzás szervernek nevezni mindazt, ami C# ban ahhoz kell, hogy egy porton figyeljünk és adatokat fogadjunk. Rettentően egyszerű dolgunk van, mert mint írtam a C# ban már minden készen van! Míg C/C++ ban komoly szenvedés tud lenni egy socket és az SSL layer összehozása, addig C# ban egy egyszerű beállítás (majdnem :))

public bool Start( IPAddress aIP, int aPort, IServiceProvider aServiceProvider, String aCertFile )
{
    ServiceProvider     = aServiceProvider;
    Stopping            = false;

    mConnectionCallback = new AsyncCallback( OnConnectionHandler );
    mAcceptCallback     = new WaitCallback( OnAcceptHandler );

    mListener           = new TcpListener( aIP, aPort );

    try
    {
        mListener.Start();
        mListener.BeginAcceptSocket( mConnectionCallback, null );
    }
    catch /*( System.Exception ex )*/
    {
        return false;
    }

    if ( ( aCertFile != null )
      && ( File.Exists( aCertFile ) ) )
    {
        if( !SSLInitialized )
        {
            ServicePointManager.ServerCertificateValidationCallback += ( s, cs, ca, p ) => true;
            SSLInitialized = true;
        }

        mCertificate = new X509Certificate2( aCertFile, "mycertpassword" );
        SSLEnabled = true;
    }
    else
    {
        SSLEnabled = false;
    }

    return true;
}

Íme. Egy nagyon egyszerű kódocska, ami alig 1-2 érdekességet azért tartalmaz 🙂
Az egyik ilyen fontos dolog, hogy a szerverben kiüssük az SSL certificate validálását abban az esetben, ha csak titkosítani akarunk, de nincs hiteles SSL Certification ünk.

Az alábbi sorral ezt el is végezhetjük:

ServicePointManager.ServerCertificateValidationCallback += ( s, cs, ca, p ) => true;

Hogy ez mi is? A ServicePointManager.ServerCertificateValidationCallback jéhez hozzá adunk egy új függvényt, ami mindössze annyit csinál, hogy true val visszatér.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.net.servicepointmanager.servercertificatevalidationcallback.aspx
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.net.security.remotecertificatevalidationcallback.aspx

Egyeseknek idegen lehet a ( s, cs, ca, p ) => true így leírva. Ez a C# Lambda Expression. Szépen átláthatatlanná lehet tenni vele a kódot, de azért néha jól tud jönni, ha nem akarunk annyit gépelni 🙂

Nos, a szerverünk már fut is, habár ha csatlakozunk is hozzá sok minden nem történik.
Az, hogy mi van az OnconnectionHandler ben nem írnám le, aki a témával foglalkozik hamar rá fog érezni, de azért 1-2 jó tanácsot leírnék:

Mindenképpen hozzunk létre egy osztályt, ami az új kapcsolat adatait tartalmazza. Socket, ReadBuffer, esetleges hozzá tartozó biztonsági szintek, beállítások, események, így jóval könnyebb lesz kezelnünk egy egy kapcsolatot, vagy felhasználót.

A másik a ThreadPool.QueueUserWorkItem nevű függvény, ami miatt az mAcceptCallback létre lett hozva. Elfogadott, hogy az accept kicsit lassabb, ha már létrejött a fizikai kapcsolat, úgyhogy érdemes az ezzel járó inicializálást akkor elvégezni, amikor “van szabadidőnk”.

Kommunikáció

Van XML ünk és van szerverünk, de még nem dőlhetünk hátra, hisz a hálózati kommunikáció még C# ban sem fenékig tejfel, legalábbis én még nem találtam meg benne azt a beállítást, ami mindent megoldana 🙂

Alapvető probléma, hogy a hálózaton a csomagok még TCP-n sem úgy jönnek, ahogy azokat elküldjük. Nagy könnyebbség, hogy biztosan sorba vannak rendezve és biztosan mindegyik megérkezik, de abban nem lehetünk biztosak, hogy egy olvasással a teljes elküldött adat mennyiséget felolvastuk.

Hogy kicsit talán érthetőbb legyek, elküldjük az alábbi kérést:

POST /RPC2 HTTP/1.0
User-Agent: Frontier/5.1.2 (WinNT)
Host: betty.userland.com
Content-Type: text/xml
Content-length: 181

<?xml version="1.0"?>
<methodCall>
  <methodName>examples.getStateName</methodName>
  <params>
    <param>
      <value><i4>41</i4></value>
    </param>
  </params>
</methodCall>

Ekkor a szerver ugye észreveszi, hogy jött neki adat csomag az adott hálózati kapcsolaton.
Mi megpróbáljuk felolvasni a teljes adatot, ami ennyi lesz csak:

POST /RPC2 HTTP/1.0
User-Agent: Frontier/5.1.2 (WinNT)
Host: betty.userland.com
Content-Type: text/xml
Content-length: 181

<?xml version="1.0"?>
<methodCall>
  <methodName

Nem az egész XML, amire nekünk szükségünk lenne, ezért várnunk kell és ha megjött a maradék, akkor feldolgozni a kérést.
Ha nem jött le az egész fejléc (aminek a vége a \r\n\r\n) akkor ezt a vezérlő karakter láncot meg kell várjuk. Ha ez megérkezett akkor a Content-length ben megadott mennyiségű bájtot kell még felolvasnunk, ennyi adatnak kell megérkeznie. Ha ezek megvannak, akkor elkezdődhet a feldolgozás.

Procedure regisztráció

Ez nem egy túl bonyolult téma, egyszerűen csak a véleményen osztom itt meg mindenkivel. Én személy szerint szeretem a C# ban létező Attribute osztályokat, ezért egyszerűen írtam egy ilyen osztályt, amit egy class függvényeihez lehet adni.

[ AttributeUsage( AttributeTargets.Method, AllowMultiple = true ) ]
public class RpcCommandAttribute : Attribute
{
    public string MethodName { get; private set;}

    public RpcCommandAttribute( string aMethodName )
    {
        MethodName = aMethodName;
    }
}

Regisztrációkor végig megyek az átadott osztály függvényein és amelyiken van RpcCommandAttribute azt feldolgozom és regisztrálom.

public void Register( IMethod aMethod )
{
  Type MethodClassType = aMethod.GetType();
  System.Reflection.MethodInfo[] Methods = MethodClassType.GetMethods();

  foreach( System.Reflection.MethodInfo Method in Methods )
  {
    RpcCommandAttribute[] Attributes = Method.GetCustomAttributes( typeof(RpcCommandAttribute ), true ) as RpcCommandAttribute[];
    foreach( RpcCommandAttribute CommandAttribute in Attributes )
    {
      MethodCallback Callback = (MethodCallback)Delegate.CreateDelegate( typeof( MethodCallback ), aMethod, Method );
      mRegisteredMethods.Add( CommandAttribute.MethodName, Callback );
    }
  }
}

Itt jegyzem meg, hogy C# ban az Attribute osztályok végéről használatukkor elhagyható az Attribute rész, azaz az RpcCommandAttribute ot használhatjuk RpcCommand ként is!

 

A procedure call

Ez az a rész, ahol multi thread nek kell lennünk. Ugye egy egy függvény futása sokáig is eltarthat (már akár 1 másodpercig is), ezért nem tehetjük meg, hogy egyszerre csak 1 kérést szolgálunk ki. Könnyű a dolgunk, ha nincs olyan rész, ahol a kérések össze akadhatnak, mert akkor nem kell minden féle lockokkal és rw mutexekkel foglalkoznunk.

Azaz ez így nem teljesen igaz, ugyanis. A szerver a feldolgozott kéréseket egy Queue ba teszi, a szálak pedig innen szedik ki és hajtják Őket végre. Ennek a Queue nak thread safe nek kell lennie, máskülönben csúf fagyások elé nézünk 🙂

Egy kényelmes megoldás: ConcurrentStack. Sajnos jön a fekete leves, kizárólag 4.5 ös .Net ben elérhető, ami azt jelenti, hogy a Mono nem ismeri ezt a tároló osztályt. Azért pánikra semmi ok, szerencsére egy egyszerűbb thread safe stack et összedobni C# ban nem több fél óránál, így azoknak, akik Linux / Unity alá is szeretnék lefordítani, ennyit még rá kell áldozni a projektre 🙂

Tehát, a szerver, a feldolgozott RPC hívás információkat egy stack be teszi, a futó worker threadek pedig ezt a stacket figyelik. Ha van benne valami, akkor az első aki hozzáfér kiszedi belőle a kérést és elkezdi végrehajtani, ezáltal lehetőséget adva a többi szálnak is, hogy egy másik kérésen dolgozzanak.

A szálak száma nem végtelen. Nem túl szerencsés a CPU szám + 1 nél többet futtatni, de természetesen ez nagyban függ az eljárások fajtájától. Ha mindegyik rengeteg IO művelet, IO megszakítással, akkor lehet több szál is, hisz IO waitekben sokat állnak, ezáltal adnak lehetőséget a többi szálnak a CPU használatára. Ha minden függvény erősen CPU függő, akkor nem tudunk többet felvenni, mert egymást akadályozzák!

 

Végszó

Íme, nagyon nagy vonalakban ennyi egy XML-RPC szerver (erős túlzással :)), de a lényeget remélem sikerült összefoglalni, illetve pár dologra felhívni a figyelmet, esetleg ötletet adni. Természetesen aki ennél is többet szeretne tudni eme remek dologról, nyugodtan hozzászólhat és leírom, amit csak tudok 🙂

A lényeg, hogy fejlesztés közben mindig mérjük fel, hogy mennyi időnk és erőforrásunk van és ez által tervezzük meg a programunkat a felhasznált programnyelvtől, a felhasznált 3rd Party eszközökön át egészen a megvalósítás apró optimalizációjáig, hogy a lehető legjobb eszközt állítsuk elő, és mindig kódoljunk szépen, átláthatóan, máskülönben a saját kódunkat sem fogjuk felismerni 🙂

Sok sok sok sok …

Már 2 hónapja?? Ilyen régóta nem írtam ide semmit. Persze rengeteg magyarázat van arra, miért hallgattam és ebből a legfontosabb, hogy azon kevés szabadidőmet és írási energiámat ami volt, elvitte a DevGru.hu. Rengeteg cikket írtam ide, aki szeretné, érdeklődik a katonai írások iránt az nyugodtan olvasgathatja.

Na de szedjem össze mi minden is változott azóta, hogy feltettem az utolsó bejegyzést.

  • Telefon
    Na igen. Letettem a Black Berryt, egyszerűen már elegem lett belőle. Nagyon lassú, semmilyen alkalmazás nincs rá, ami van az is vagy lassú, vagy bugos, vagy egyszerűen bűn ronda.
    Az asszony Androidos HTC -jét nyúltam le (persze, Ő kapott egy XPeria Mini Pro –t).
  • MMORPG
    Ebben is komoly változás állt be. Az EVE Online mizériának vége. Sajnos nincs annyi időm, amennyi kellene, egyedül, vagy inkább kettesben Fox al viszont unalmassá vált. Egyszerűen több időt igényelt volna, ettől függetlenül nagyon szép és jó játék, ha nem havidíjas lenne egészen biztos, hogy a rabja maradok.
    Az EVE helyett most a Runes of Magic el játszom. WoW klón, érdekes, izgalmas, F2P típusú játék. Először kissé zsúfolt volt, amikor Elfet indítottam, de aztán jött az ember, amivel már sokkal nyugodtabb.
    Runes of Magic Raid
  • Munka
    Ó igen. Itt is komoly változás állt be, ugyanis megszűnik a munkahelyem, úgyhogy jelenleg épp munkát keresek. Sajnos nem nagyon számit a tapasztalat, vagy a projectek, mindenféle hülyeségen kell az embernek magát átverekednie, hogy eljusson az utolsó interjúig … de remélem azért valami csak lesz, jó lenne a játék fejlesztésben maradni, de ha minden kötél szakad, akkor megyek más pályára .. habár félő ott unatkozni fogok Mosolygó arc
  • DevGru
    A DevGru ban szerencsére nincs nagy változás, egyszerűen megyünk a kijelölt úton. Lett szép egyenruhánk, fejlődtek a fegyverek, az emberek, de összességében szerencsére nem módosult az alapvetően kitűzött cél: komolyan, összeszedetten menni a cél felé!
    DevGru csoport kép
    Annyit azért megjegyzek, egyik cikkemet lemásolták, úgyhogy azt kell mondjam büszke lehetek magamra Mosolygó arc
  • Programozás
    Itt is van fejlődés. Elkezdtünk Unity3D –zni. Érdekes, izgalmas, sok dolgot lehet benne csinálni, egy kicsit lehet C# ozni, sokkal jobban belejöttem mint eddig Mosolygó arc
    egyszóval tetszik nagyon, sajnos meg már nem éri meg, hogy a Nadirim megmozduljon 3D ben. Nagy kár, jó kóder csapata volt.
  • Bleki.hu
    Hajjaj … bleki.hu igen igen, nem egy egyszerű buta weblap, hanem egy igényes WordPress oldal! Végre az “idiótája” megcsinálta normálisra a honlapját, szánt rá némi időt és még egész jól is néz ki. Még blogolni is elkezdett, pedig mennyire köpködött rá Mosolygó arc
    Gondolom főleg kocka kóder hüjeségek lesznek rajta, akit érdekel érdemes betenni a könyvjelzők közé, hátha nem hagyja abba 2 nap után Mosolygó arc

Azt hiszem, úgy nagy vonalakban ennyi hirtelen, legalább egy kis információ morzsa rólam, annak akit érdekel a dolog.
További jó olvasgatást, webezést és minden egyebet!